Design z odzysku

W dzisiejszych czasach bardzo modne, pożądane i popularne jest przywracanie do życia zużytych albo wyrzuconych przedmiotów. Ma być ekologicznie i naturalnie. Dlatego też projektanci i designerzy w coraz większym stopniu stawiają na powiązanie designu z ochroną środowiska.

W nurt ekologicznego projektowania wpisują się przedmioty, których wyprodukowanie i stosowanie przez użytkownika, odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Eco design tyczy się począwszy od tworzenia w duchu recyklingu i upcyklingu, po produkcję ekologicznych samochodów, maszyn o niskim zużyciu energii oraz budownictwa pasywnego.

Podstawowe ekologicznego designu to: rozważne, świadome i odpowiedzialne projektowanie.

Eco design to także nadawanie nowej funkcji niepotrzebnym śmieciom, to też drugie życie dla starych, zniszczonych już produktów.

 

– Lampy ze słomek

 

 

– Z papieru i drewna

 

 

 

Fotel z pociętego niszczarką do dokumentów papieru projektu: Charles’a Kaisina.

Schody z palet.

Z opakowań po jajkach. Stół projektu AteAtema.

 

Niemieccy architekci Ben i Daniel Dratz zbudowali dla siebie dom – pracownię z makulatury.
Ściany tworzą papierowe bele ze sprasowanych odpadków. Papierhaus zajmuję powierzchnię 185 m2.

 

 

– Ze zużytych butelek PET i nakrętek można stworzyć np. doniczki, lampy, a nawet wiatę (z plastikowych butelek wypełnionych kolorowym płynem).

 

 

– Ze szkła

 

 

– Biżuteria z odzysku też może być piękna

 

 

Poznańska choinka z plastikowych butelek zdobiła/szpeciła Stary Rynek zimą 2013 roku (zdania mieszkańców oraz turystów co do jej wyglądu były podzielone).

 

 

Więc od dzisiaj zastanówcie się dwa razy zanim coś wyrzucicie, bo być może właśnie tracicie szansę na nową designerską i niepowtarzalną lampę.