Grecja ze smakiem! Cz.1

Ostatnio miałam możliwość wirtualnego zwiedzania greckich knajpek i barów. Szkoda, że w rzeczywistości nie mogę się tam teraz przenieść! Tradycyjne greckie smaki w otoczeniu designerskich wnętrz, które nie zawsze nawiązują do kolorów flagi, długowiecznej historii tego państwa, lub mitologii. W punktach gastronomicznych króluje współczesność z subtelnymi jedynie odwołaniami do elementów greckiej kultury. Są to: krój liternictwa w logotypie, zastosowanie specyficznych materiałów wykończeniowych: białego marmuru, spłowiałego „starego” drewna, bielonych ścian o grubej strukturze tynku i okiennic.

 

Restauracja Athos: stół ze starych drzwi, blaty stolików z różnorodnych płytek cementowych, krzesła obite wytartą skórą. Kolory: brązy i oliwkowe zielenie.

 

 

Bar Que to elegancki industrializm, ocieplony drewnem i pomarańczowym światłem neonu. Oryginalna lampa nad barem, to gąszcz żarówek oprawionych w słoiczki z białego szkła. Niezwykle dekoracyjnie na tle ciemnoszarej stali prezentuje się struktura z drewnianych kostek.

 

 

Nie uwierzyłabym, gdybym nie zobaczyła na własne oczy- ile elementów w różnych stylach można zmieścić w jednym wnętrzu- totalnie eklektyczna w wystroju restauracja Believe.

 

 

Jeden z najciekawszych lokali Biribildu – urządzony w konwencji cyrku czy wesołego miasteczka. Wydaje się, że w nim jak w Krainie Czarów wszystko jest możliwe:

 

 

Nowojorski klimat w samym centrum Aten. Restauracja Bogart, urządzona jest w zgaszonych, ciemnych kolorach, wyposażona minimalistycznymi meblami, nastrojowym oświetleniem i wielkoformatowymi dziełami sztuki:

 

 

Cafe Ocean Thirtheen w mieście Saloniki. Do oceanu subtelnie nawiązuje struktura baru, przypominająca rybie łuski (Szlachetny odcień drewna uzupełniony jest błyszczącymi elementami z mosiądzu) i głęboki błękit ściany, na której „tonie” czerwony samochód!

 

 

Capana to piękny lokal w stylu ciepłego minimalizmu. Naturalne materiały, przyjemny odcień zniszczonego drewna i terakoty sprawiają, że miło zaczynamy sobie wyobrażać serwowane we wnętrzu smakołyki:

 

 

Souk to nazwa zwyczajowa dla targów owocowo – warzywnych w krajach Bliskiego Wschodu. W Atenach tak nazywa się otwarty przez 24 godziny na dobę bazar i restauracja serwujące produkty i specjały kuchni libańskiej. Do mnogości i różnorodności targowych straganów nawiązują: terakotowe lampki zawieszone na różnych wysokościach, kolorowe płytki cementowe zatopione w posadzce ze szlifowanego betonu, drewniana zabudowa barów i krzesła- każde trochę inne.

 

 

I Love Yoghurt– lekki i wesoły w wystroju. Biel i czerń z dodatkiem pastelowych kolorów- szczególnie różowego! Dla ludzi, który cenią sobie radość życia, zdrowie i słodki smak.

 

 

Żródła

http://afflante.com/

http://www.yatzer.com/souk-k-studio-lebanese-glyfada-athens-greece

http://minaskosmidis.com/projects

http://www.k-studio.gr/contents/projects

http://www.pinterest.com/