Nowoczesne klamki – aranżacje wnętrz

Nie ulega wątpliwości, że brzydka bądź źle dobrana klamka potrafi zepsuć nie tylko wygląd drzwi, ale i wrażenie całego wnętrza. Poszukiwanie idealnej klamki to zatem bardzo ważna sprawa, której nie powinno się ignorować. O ile na polu estetyki trudno cokolwiek doradzać jako, że o gustach się nie dyskutuje,  to z pewnością warto wiedzieć jak „inteligentne” są obecnie projektowane klamki i jak bardzo mogą ułatwić nam życie.

 

Dopóki nie znajdziemy lekarstwa na choroby bakteryjne i wirusowe roznoszone między ludźmi naszą najlepszą obroną jest prewencja. Kołatki i klamki są idealnym siedliskiem mnożenia wirusów i tym sposobem potrafią zainfekować tysiące ludzi. Dlaczego by więc nie stworzyć samoodkażającej się klamki? Otóż powstała już taka klamka i nazywa się Door Handle with self-Sterilization System. Do brudnej roboty używa ona światła UV. Prosty, ale efektywny design. Wiadomo już dlaczego projekt ten wygrał Red Dot concept award.

 

klamka samoodkażająca

 

Z kolei Hand Door Stopper to sprytny sposób na zastopowanie drzwi bez konieczności schylania się. System stopujący jest zintegrowany z klamką, co jest bardzo wygodne. Co więcej – kąt klamki jest jasnym komunikatem czy stoper w drzwiach został włączony czy nie. Proste i funkcjonalne.

 

klamka ze systemem stopującym

 

Każdy chyba zna to uczucie, gdy już ma zamknąć drzwi od mieszkania i wtedy pojawia się pytanie – czy gaz wyłączony, czy światła wyłączone? Teraz można już temu zapobiec i zainstalować „Off”. Jest to klamka, która połączona jest  z głównym zabezpieczeniem prądu i gazu w mieszkaniu. Aby wyłączyć instalacje wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, a po powrocie go włączyć. Bardzo innowacyjne rozwiązanie!

 

klamka do wyłączania gazu

 

Klamki na odcisk palca

Grabit to klamka wyposażona w czytnik odcisków palców. Drzwi otwierają się jedynie, gdy czytnik rozpozna odcisk palca właściciela. To, co sprawia, że projekt ten jest funkcjonalny to umiejscowienie skanera. Umieszczony on jest w najbardziej ergonomicznym miejscu, czyniąc akt otwierania albo zamykania drzwi bardzo płynnym.

 

klamka na odcisk palca

 

Klamka na pin

Jess Han proponuje klamkę na pin z zamkiem numerycznym. Cyfry można zastąpić kodem Braille’a.

 

klamka na pin

 

Bardzo stylowa klamka ORB Door Handle moze być używana w różny sposób dzięki zintegrowanemu systemowi oświetlenia LED. W łazience podświetlony okrąg może oznaczać, że jest zajęte. W pokoju hotelowym podświetlenie może oznaczać „nie przeszkadzać”, a w pokoju dziecięcym może funkcjonować jako oświetlenie na noc.

 

klamka z led

 

Innym rozwiązaniem jest klamka z wbudowaną latarką ledową LEDoorHandle .

 

klamka z latarką

 

Projektant Jeong-Sun Park zaprojektował Knob Light. Jest to gałka do drzwi z wewnętrznym generatorem, który gromadzi energię i świeci gdy tego potrzebujesz.

 

klamka energooszczędna

 

Ok, wypiłeś kilka drinków za dużo, jest ciemno, a drzwi nie chcą się otworzyć. Wiadomo, że trzeba włożyć klucz w zamek, ale na tym właśnie polega problem. Trzeźwi czy nie, wielu ludzi ma problem z włożeniem klucza w dziurkę od zamka. Klamka z podświetlanym okręgiem, który otacza wklęsłość zamka sprawi, że trafisz kluczem już za pierwszym razem.

 

Klamka z podświetlanym okręgiem

 

Na innej zasadzie trafić kluczem w zamek pomaga zamek „V lock”. Wystarczy włożyć klucz w wyżłobienie w kształcie litery V, a klucz po chwili sam znajdzie się w zamku.

 

 

Firmy produkujące  naklejki mogą już niedługo przechodzić gorszy okres, gdyż naklejki na drzwi „pchać” i „ciągnąć” mogą stać się zbędne. System In&Out Door rozwiązuje tę niejednoznaczność poprzez zróżnicowanie klamek po obu stronach drzwi. Po stronie „pchać” znajduje się płaski panel, natomiast po przeciwnej stronie jest klamka. instynktownie wiesz już która strona drzwi jak się otwiera.

 

 

Kolejny projekt, który zwrócił naszą uwagę to elegancka klamka Leverus. Została ona zaprojektowana jako ekstra długa, aby otwierać wszystkie drzwi z wielką łatwością. Tak łatwo, że nawet delikatne naciśnięcie łokciem otworzy drzwi. Wykonana jest z chromowanego metalu, pięknie wtapia się w otoczenie. Jedynym warunkiem jej zainstalowania jest posiadanie odpowiednio dużych drzwi.

 

 

Z pewnością godne uwagi są też klamki w kształcie pistoletów. „Chwycić za klamkę” nabiera teraz nowego znaczenia!

 

 

A w poniższej galerii prezentujemy klamki tak piękne, że niepotrzebne im są dodatkowe funkcje.