Hotel Solei w Poznaniu 2012

O PROJEKCIE

Hotel Solei był jednym z pierwszych hoteli butikowych w Poznaniu. Założeniem projektowym było więc stworzenie miejsca zapewniającego gościom wygodę na miarę 4-gwiazdkowego hotelu przy jednoczesnym odejściu od wszystkiego, co z hotelami zwykle się kojarzy. Powtarzalne meble, jednolite wykładziny i bezosobowy nastrój - tego zarówno inwestorzy, jak i projektanci chcieli uniknąć. Aranżacja luksusowych hoteli butikowych to połączenie minimalizmu z elegancją oraz nowoczesnością. Strefa publiczna Hotelu Solei kryje w sobie niespodzianki. Recepcja to elegancja, czerń, biel oraz błysk przypominającej klejnot lady recepcyjnej, jednak już w lobby nastrój ulega zmianie, wygodne kanapy i fotele zachęcają tu do odpoczynku w przyjaznej i nieskrępowanej atmosferze, znów jak najdalszej od bezosobowego chłodu zwykłych hoteli.


Zobacz galerię!

Restauracja to subtelna zmiana klimatu, doskonale wpisująca się jednak w koncepcję lobby. Kontynuowana tu czarno-biała posadzka zapewnia wizualną jedność, a delikatne pastelowe meble i białe stoliki sprawiają sielankowe wrażenie miejsca wolnego od trosk, co w istotny sposób uprzyjemnia każdy posiłek. Pokoje wymagały generalnego remontu, oferując jednak w zamian bezcenne w hotelu jakości - przestronną przestrzeń oraz mnóstwo naturalnego światła, wpadającego przez duże okna. Już na tym etapie wstępnych prac remontowych każdy pokój opracowywano indywidualnie, gdyż ich stylistyczna wyjątkowość nie opiera się na sztafażu, ale jest całościowo wpisana w wykończenie ścian, podłóg i dobór oświetlenia.


Dzięki temu pokoje hotelu solei nie przypominają scenograficznych makiet, ale stanowią całość i są kontekstem same dla siebie. Jak zatem sprawić, by pobyt w hotelu był tak samo ekscytującym doświadczeniem, jak sama wizyta w mieście Poznań? Odpowiedź skrywa się w szkatułowej koncepcji tego projektu. Począwszy od pięknej starej kamienicy, którą odnowiono, po każde kolejne pomieszczenie hotelu Solei odkrywać można zupełnie inny świat i kompletnie nową atmosferę. 22 pokoje hotelowe urządzono inspirując się różnymi zakątkami globu, dzięki czemu pobyt w hotelu staje się podróżą samą w sobie. Sale konferencyjne mieszczące się w podziemiach hotelu zaprojektowano wykorzystując to, co najlepsze w samej strukturze budynku. Odsłonięto cegłę na ścianach, a betonowe filary nie tylko wydzielają przestrzeń, ale tworzą wizualny rytm pionowych podziałów, co w połączeniu z zastosowaniem luster dodaje wysokości pomieszczeniu. Stoły i krzesła konferencyjne to Tryumf Bauhausu, a kącik rekreacyjny zachęca do korzystania nie ingerując zanadto w całościowe wrażenie. Jest to strefa, w której każdy element zastosowano z myślą o podkreśleniu profesjonalnego charakteru tej przestrzeni i jest to zdecydowanie odczuwalne. Projektowanie hotelu butikowego to wyzwanie, które wymaga wieloletniego doświaczenie, aby sprostać wymaganiom zamożnych inwestorów.

Data: 2012

Lokalizacja: Poznań