Aranżacje nowoczesnych kominków – bijący blask

Kiedy kończy się słoneczne lato i złota jesień jako pocieszenie pozostaje myśl o jednej z zimowych przyjemności. Ciepło promieniujące od rozpalonego kominka pozwala się wtulić w wygodny fotel, ogrzać i odprężyć. Widok ognia wprowadza miłą atmosferę, kojarzy się z wolnym czasem na bycie z najbliższymi i na czytanie.

 

Najbardziej podobają mi się kominki, które stylem wpasowują się we wnętrze. Niekiedy są jego dominantą, innym razem ozdobą, a jeszcze kiedy indziej znikają  w zabudowie ściany.

Przecież sam ogień to nie wszystko! Oprócz stalowego wkładu jest stelaż, rura, czasem zbiornik na wodę, które nie zawsze pasują do wnętrza i jakoś trzeba je ukryć. Wyjątkiem są wnętrza industrialne, w których kominki i piece typu „koza” mogą prezentować się w całej stalowej okazałości. Od nich zaczniemy przegląd:

 

 

Projekty kominków we wnętrzach minimalistycznych

Kominek wtapia się w zabudowę ścian i tylko czerń jego wnętrza przykuwa uwagę. Często projektanci nadają mu horyzontalne proporcje. W wielu pomieszczeniach, w których nie możliwości poprowadzenia odpowiednich instalacji, stosuje się biokominki. Są łatwe w montażu, ekologiczne (alkohol używany do podtrzymywania ognia spala się w niemal 100% w związku z czym w wyniku tego spalania nie pozostają żadne resztki.) Biokominki wolnostojące można dowolnie przestawiać. Naścienne są wyjątkowym żywym obrazem. Niektóre modele biokominków mogą być sterowane za pomocą pilota. Do  uzupełnienia paliwa, zapalenia i gaszenia ognia wystarczą trzy przyciski.

 

Biokominek we wnętrzu zaprojektowanym przez Artpin

 

Antonio Lupi, czyli biokominek w nowoczesnej łazience

 

Kominek we wnętrzach klasycznych.

W prostej acz eleganckiej oprawie z kamienia, drewna, metalu. Na tle stonowanych kolorów: szarości, bieli i czerni blask ognia nabiera szczególnego wyrazu:

 

 

Mozaika jest najstarszym obok fresków motywem zdobniczym ścian i sklepień. Dzięki swoim cechom doskonale nadaje się do dekoracji kominkowych. Wykonana z kamieni naturalnych, z ceramiki lub szkła jest niepalna, nagrzewa się równomiernie i doskonale dopasowuje się do krzywizn zabudowy kominka. Można dzięki niej uzyskać specjalne efekty dekoracyjne. Taki kominek świeci własnym blaskiem nawet wtedy kiedy nie pali się ogień.

 

 

Kominki Retro – galeria

Wnętrza w starych kamienicach i willach najczęściej zaopatrzone są w kominki lub piece kaflowe. Wszak była to kiedyś jedyna dostępna forma ogrzewania. Powraca moda na rzeźbione obudowy, które służą także jako miejsce ekspozycji cennych pamiątek lub dzieł sztuki.

 

 

Źródła:

http://www.poliform.it/poliform/sofas/soho_1_5302_12_1.html

http://czasnawnetrze.pl/mieszkanie-i-dom/inspirujace-wnetrza/13849-nowoczesne-wnetrza-glamour-i-surowosc-pod-jednym-dachem

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170138-ANTRESOLA-zdj%C4%99cia-problemy-pomys%C5%82y-i-nie-tylko/page2

http://www.houzz.com/photos/1898178/Modern-Fireplaces-modern-fireplaces-toronto

http://www.decoist.com/2012-12-20/fireplace-design-ideas/

http://www.contemporist.com/2011/10/10/jigsaw-residence-by-david-jameson-architect/jr_101011_12/

http://www.sabpa.com/minimalist-dune-houses-elegance/rustic-wood-fence-dune-house-glass-wall-unusual-roof-ridge/

http://www.pinterest.com/jadwigakaczmare/fireplace/

http://www.homeadore.com/2012/09/06/grunge-style-interior-walls/