Chińskie picie herbaty

Pierwsze partie zbiorów zielonej herbaty wchodzą na rynek zwykle w kwietniu. To zatem najlepszy moment, by przybliżyć ten temat na blogu. Chińska herbata  i wszystko, co z nią związane jest dobrą okazją do przewartościowania pewnych utartych sądów na temat Chin. Jest to kraj słynący nie tylko z produkcji podróbek na masową skalę, a jednocześnie olbrzymiej konsumpcji markowych towarów, zwłaszcza francuskich, lecz jest to także producent dóbr luksusowych. The World Luxury Association szacuje, że 60% wszystkich towarów luksusowych na świecie produkuje się w Chinach.

 

 

Wszyscy mówią o wzroście gospodarczym w Chinach. Chińska herbata powinna być tego symbolem w takim samym stopniu  jak torby Louis Vuitton i sportowe auta Porshe i Ferrari- mówi Lin Rongxi, menedżer w Eight Horses Tea Co Ltd.

 

Najdroższa herbata na świecie  to Da Hong Pao (znana jako Wielka Czerwona Szata) z Wuyi. Jest to jedna z najbardziej znanych chińskich herbat, posiada także intrygującą legendę: matka cesarza Dynastii Ming została uleczona z choroby przez pewną herbatę,  cesarz wysłał więc wielką czerwoną szatę by przykryć krzewy z których pochodziła. Picie Da Hong Pao jest wielkim luksusem. Każdego roku część zbiorów trafia bezpośrednio do prezydenta Chin, reszta jest sprzedawana na aukcjach. Istnieje anegdota, że Mao Zedong podarował prezydentowi Richardowi Nixonowi 50 gramów Da Hong Pao podczas jego wizyty w Chinach w 1972 r. Nixon był podobno urażony tak małym prezentem, podczas gdy owo 50 gramów reprezentowało połowę całorocznych zbiorów Da Hong Pao tego roku.

 

Tym, co charakterystyczne dla kraju kochającego herbatę jest fakt, iż dobrej jakości herbata jest dostępna dla każdego, gdyż ceny są bardzo umiarkowane. Każdego roku Chiny eksportują 20 000 ton Oolong w cenie od 2 do 3 $ za kilogram. Lin uważa, iż cena ta nie oddaje rzeczywistej wartości produktu. Jest to bardzo dobra herbata, nie jakieś resztki do produkcji butelkowych napoi.  Eksperci twierdzą, że główną barierą przed rozprzestrzenieniem się mody na picie herbaty na świecie jest nieznajomość chińskiej kultury picia herbaty.

 

Na blogu prezentujemy zatem wysokiej jakości produkty, które jak nic innego oddają nastawienie Chińczyków do tego napoju. Picie herbaty jest ważną częścią życia rodzinnego i towarzyskiego, stąd też duża popularność zestawów do herbaty z grami np Go, Backgammon czy Xiangqi, chińskimi szachami.

 

 

Także kubki termiczne, tak popularne ostatnio na Zachodzie, przybierają w Chinach bardziej wyszukaną formę. Shibao Bone Cup charakteryzują się unikatową powłoką, która nie tylko utrzymuje herbatę w odpowiedniej temperaturze, ale także zatrzymuje proces parzenia, aby herbata nie ciemniała i nie nabierała gorzkiego posmaku.