choinka inaczej – nowoczesne aranżacje

Trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez świątecznego drzewka. A przecież nie zawsze tak było.

Drzewo iglaste, nazywane choinką, to najczęściej świerk, jodła lub sosna.

Do polskich domów zawitała z niemieckiej, protestanckiej tradycji świątecznego dekorowania domu na przełomie XVIII i XIX wieku i gościła głównie w miastach. Z początku nie zyskała zbyt wiele sympatii, jako że uznano to za zwyczaj pogański i obcy. Ale mieszczanie powoli acz konsekwentnie celebrowali ten zwyczaj aż został w pełni oswojony.

Nie znaczy to jednak, że polskie domy wcześniej nie były odświętnie ubierane. Na wsiach zawieszano często czubek lub gałęzie iglastych drzew. Taką dekorację nazywano „podłaźniczką”. I kiedy dziś przeglądamy propozycje bożonarodzeniowych aranżacji to ten sposób również często można zobaczyć. Nie każdy chce mieć w domu od razu całe drzewko.

Symbole, dekoracje, świąteczny nastrój

Święta Bożego Narodzenia cechuje bogata symbolika, wywodząca się zarówno z pogańskiej, jak i chrześcijańskiej tradycji.
Choinka jest symbolem życia, płodności, trwania. Jej zieleń oznacza witalność, narodziny życia. Zielone gałęzie mają chronić dom i jego mieszkańców, niosą ze sobą życiodajną moc. To wyjątkowo znaczące w zimowej, uśpionej porze roku.

Ozdoby choinkowe to dziś delikatne, szklane bombki, gwiazdki, aniołki, łańcuchy. Dawniej dekorowano świąteczne drzewko nieco inaczej: wieszano na nim jabłka (symbol urody i zdrowia) orzechy (symbol siły), tworzono papierowe łańcuchy (symbol więzi rodzinnych). Na choince pojawiały się też dzwonki zwiastujące dobrą nowinę i radość oraz światełka, które miały chronić w ciemnościach, wskazywać drogę do domu, a jednocześnie nawiązywały do pradawnego kultu ognia. Wieszano też cukierki, własnoręcznie pieczone ciastka i pięknie zdobione pierniki.

Tradycja świątecznego drzewka ma się dobrze, mimo, że o jego symbolice wielu nie wie prawie nic. Nie przeszkadza im to w ubieraniu choinki i cieszeniu się Bożym Narodzeniem.

Drzewko alternatywne

Świat zmienia się gwałtownie, pewne tradycje zanikają lub przechodzą pewne transformacje. Tak jest także z choinką.
Z prawdziwego, pachnącego lasem drzewa zamienia się w sztuczne, plastikowe, a dziś bywa wyłącznie… symbolem.

I choć to rozwiązania bardzo kreatywne, można dyskutować czy jest to jeszcze świąteczne drzewko.
W miejscach użyteczności publicznej, w sklepach, biurach, hotelach (być może) wystarczy tylko symbol.
Także w domu, kiedy chcemy stworzyć świąteczny nastrój, a chwilę później wyjeżdżamy taka minimalistyczna dekoracja, taka alternatywna choinka spełni swoje zadanie.

Nowoczesna choinka świąteczna to świetne rozwiązanie dla bibliotek, sklepów czy też restauracji. Dzięki tak udekorowanym wystawą można liczyć na większe zainteresowanie produktami ze strony klientów. Choinka z książek może być częścią ozdoby księgarni, a także restauracji, w której można w ciszy poczytać ulubione opowiadania.

Choinka inaczej to główne hasło tego sezonu. Oczywiście nie należy zapominać o tradycjach i w każdym domu nie powinno zabraknąć zielonych pachnących drzewek. Natomiast dekorując okna, jak i pozostałe pomieszczenia wato użyć wyobraźni w szukaniu nowych inspiracji. Do domowych aranżacji oraz stających się coraz częściej popularnych w różnych branżach sklepów idealnie sprawdzą się eleganckie bombki czy też drewniane elementy.

Najbardziej oryginalne pomysły na choinkę znaleźć można w dużych firmach, galeriach gdzie przestrzeń daje swobodę w tworzeniu niezwykłych aranżacji. Oświetlone tysiącami lampek, przypominające wiszące sople lodu odzwierciedlające kształt choinki to sposób na przykucie uwagi odbiorców. Zachęcenie ich do ponownego powrotu w to niezwykłe miejsce.

fot. via: pinterest