Czemu służy kontrast?

Na co dzień stykamy się z kontrastem w życiu codziennym. Widzimy jasne i ciemne kolory, odczuwamy, że coś jest bardzo gorące, a coś zimne. Na czym polega kontrast w architekturze wnętrz i dlaczego w ogóle warto o nim pisać?

Kontrast to jedno z ważniejszych narzędzi w projektowaniu. Nie chodzi tylko o dosłowną funkcję kontrastowych połączeń tzn. podkreślenia i zaakcentowania pewnych właściwości i cech, które zyskują nową jakość pokazane w odpowiednim towarzystwie. Głównym celem operowania kontrastem jest osiągnięcie harmonii we wnętrzu, gdyż jej brak mieszkańcy odczują, nawet jeśli wizualnie przestrzeń im się podoba.

 

 

Jak możemy sklasyfikować najważniejsze sfery kontrastu w projektowaniu wnętrza?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o kontraście ilościowym tzn. nie można dopuścić, by horror vacui opanował wnętrze, lecz nie można także ograniczyć się do ortodoksyjnego minimalizmu. Wprawdzie pięknie wychodzi na zdjęciach, jednakże mało który mieszkaniec czuje się komfortowo w zbyt ascetycznym wnętrzu.

 

 

Równie ważny jest kontrast świetlny. Należy zaplanować różne natężenia światła w poszczególnych miejscach, przy użyciu zróżnicowanych jego źródeł. Kolejną sprawą, o której należy pamiętać jest kontrast w samej przestrzeni i bryle.

Duża ilość pionów wymaga przełamania linią horyzontalną, ostre krawędzie zyskują połączone z obłościami etc. Wymieniać można długo. A przy doborze materiałów trzeba pamiętać o kontrastach faktur, miękkie struktury kontra twarde, ciepłe kontra zimne, powierzchnie odbijające światło versus matowe.

 

 

Oczywiście ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Nie ma żadnych sztywnych reguł, których niezachowanie może być karane, jednak warto pamiętać o zachowaniu balansu i harmonii przy planowaniu swojego wnętrza, gdyż znacznie zwiększy to naszą przyjemność użytkowania.