Designerska alternatywa dla ścian nośnych

Wyraźnie widać dużą ewolucję w kształtowaniu przestrzeni we współczesnych projektach domów. Wszyscy pamiętamy pudełkową zabudowę czasów PRL, kiedy to bryła budynku podzielona była po prostu na szereg zamkniętych pokoi oddzielonych drzwiami, niekoniecznie w najbardziej ergonomicznym porządku. Obecnie modne jest amorficzne wręcz kształtowanie przestrzeni tak, aby strefy poszczególnych części domu przenikały się, wydawały przesuwać i znikać w zależności od zastosowanych trików wnętrzarskich. Dlatego też bardzo często długie płaszczyzny ścian zastępuje się słupami konstrukcyjnymi i podciągami.

Słup bez problemu zastępuje kilka metrów bieżących ściany, przenosi obciążenia z górnej kondygnacji punktowo w dół. Nacisk skupia się na o wiele mniejszej powierzchni niż w przypadku ściany, dlatego też i wytrzymałość słupa musi więc być znacznie wyższa.

Z tego względu są one zwykle wykonane z betonu zbrojonego, a czasem z profili stalowych i belek drewnianych (głównie w konstrukcji więźby dachowej). Przy projekcie swojej nieruchomości, na etapie konsultacji warto pamiętać, że słup jest ważnym elementem nośnym, dlatego raz zaznaczony na rysunku będzie potrzebny do końca i niełatwo będzie się go pozbyć.

 

 

Kluczową rolę odgrywa zaplanowanie w jaki sposób włączymy słup do naszego wnętrza. Pomysłów na aranżacje jest bardzo wiele. Można odsłonić konstrukcyjną funkcję tego elementu i zostawić go w wersji surowej żelbetonowej bądź murowanej. Wbrew pozorom dobrze sprawdza się to także we wnętrzach klasycznych na zasadzie odświeżającego kontrastu.

Słup można pomalować, a także włączyć w ciąg zabudowy danego pomieszczenia np. poprzez wkomponowanie go jako części regału. Propozycje obłożenia go innym materiałem, niż jego własny można mnożyć bez końca – drewno, kamień, syntetyczne laminaty, tynki ozdobne, stal, miedź, lustro. Warto zawsze pamiętać, że forma wynika z funkcji i  pomyśleć już na etapie projektu, w jaki sposób chcemy wykorzystać ten element konstrukcyjny, gdyż późniejsze kamuflowanie wygląda na ogół bardzo nieciekawie i rodzi pytania skąd wziął się pomysł na tego rodzaju projekt.