Drzwi do elegancji

Drzwi wewnętrzne są znaczącym elementem wystroju wnętrz – dopełniają ich styl. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się zarówno wyglądem, jak i przeznaczeniem, a następnie sposobem konstrukcji i materiałem, z którego zostały wykonane. Inne drzwi wybierzemy do salonu czy gabinetu, a inne do kuchni czy łazienki. Warto pamiętać, że budowa drzwi ma równie istotne znaczenie jak ich wygląd, ponieważ wpływa na użytkowanie, tłumienie hałasu i bezpieczeństwo, a przy dostępnych dziś technologiach nawet na spowolnienie rozprzestrzeniania się ognia.

Do produkcji drzwi wewnętrznych stosowane są różne materiały np. drewno lite lub klejone, płyty drewnopochodne, szkło hartowane oraz tworzywa. Drzwi wykonane z drewna wykańcza się lakierami, olejami, bejcą lub farbami. Z kolei drzwi, które powstały na bazie materiałów drewnopochodnych okleja się różnego rodzaju okładzinami: laminatem, fornirem i ewentualnie maluje lakierami kryjącymi.

Powierzchnia drzwi może mieć różną fakturę: gładka, wytłaczana, częściowo lub całkowicie przeszklona pozwalająca doświetlić wnętrze światłem dziennym. Ci, którzy preferują prostą i czystą formę wybierają modele płaskie. Takie drzwi dobrze pasują do wnętrz o minimalistycznym wystroju. Nowością na rynku są drzwi, do których wykończenia użyto fornirów modyfikowanych. Ta technologia zapewnia całkowitą powtarzalność usłojenia w ramach zastosowanego gatunku drewna oraz jednolitą kolorystykę drzwi, nie tracąc przy tym naturalnego wyglądu.

 

 

Wybór drzwi wewnętrznych podobnie jak podłóg musi być decyzją dobrze przemyślaną – kolor ścian łatwo zmienić, dodatki i elementy wystroju również, gdyż drzwi będą nam służyły przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Zatem powinny nie tylko harmonijnie współgrać z otoczeniem, ale także być funkcjonalne.

Przy wyborze drzwi wewnętrznych warto kierować się przede wszystkim kryterium funkcjonalności – drzwi wewnętrzne łączą, ale jednocześnie dzielą przestrzeń zamieszkania lub biura. W zależności od przeznaczenia możemy zastosować drzwi jedno lub dwuskrzydłowe, w przypadku niedużej przestrzeni dobrym rozwiązaniem się drzwi przesuwne, trzeba wszakże pamiętać, że  na ogół są one mniej szczelne niż rozwierane.

Nie wolno zapomnieć o doborze parametrów technicznych takich jak odporność na działanie wody, izolacyjność akustyczna, ogniotrwałość. Zależą one od przeznaczenia danych drzwi. Inne drzwi zastosujemy w kuchni, inne w sypialni, a jeszcze inne w łazience czy kotłowni.

W sztuce jaką jest aranżacja wnętrz należy brać pod uwagę wiele aspektów, takich jak: wygląd, sposób otwierania, jakość użytych materiałów, trwałość, estetyka. Obecnie oferta drzwi wewnętrznych jest bardzo zróżnicowana i szeroka pod każdym względem. Możemy wybierać do woli wśród odmiennego wzornictwa oferowanego w katalogach.