Duński mistrz Finn Juhl

Finn Juhl (30.01.1912 – 17.05.1989) był duńskim projektantem mebli, architektem oraz jednym z czołowych twórców duńskiego wzornictwa w latach 40. i 50., charakteryzującego się prostotą form i funkcjonalizmem w myśl zapożyczonych z Niemiec idei Bauhausu. Znacząco przyczynił się do popularyzacji  duńskiego wzornictwa na świecie.

Ojciec Juhla handlował tkaninami sprowadzanymi z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Jako młody chłopak Finn Juhl chciał zostać historykiem sztuki, jednakże ojciec uważał, iż nie jest to zawód rokujący na przyszłość i skłonił go do zawodu architekta.

 

W latach 1930-34 Finn studiował architekturę na Royal Danish Academy of Fine Arts pod kierunkiem Kaya Fiskersa. Pomimo zdobytego wykształcenia zawsze podkreślał, że w kwestii projektowania mebla był od początku do końca samoukiem.
W 1937 roku nawiązał wieloletnią współpracę ze stolarzem Nielsem Vodderem. Projektowali i wykonywali meble w krótkich seriach, nie wprowadzając ich do masowej produkcji. Uznanie nie przyszło od razu. Pierwsze prace, na przykład krzesło Pelican zrywające z historyzmem stylowym spotkało się z dużą krytyką, mówiono nawet, że przypomina konające zwierzę.

 

 

Po uzyskaniu dyplomu Finn Juhl przez 10 lat pracował w biurze architektonicznym Vilhelma Lauritzena. W tym czasie, razem z Viggo Boesenem, zaprojektował wnętrza siedziby duńskiego Radia. W 1943 roku otrzymał nagrodę C.F. Hansena dla młodych architektów.

 

Dziś Finn Juhl uważany jest za jedną z najważniejszych postaci duńskiego wzornictwa obok Kaare Klinta, Arne Jacobsena, Hansa Wegnera i wielu innych wybitnych twórców. Prawa autorskie do projektów Juhla nabyła firma Onecollection, która wykorzystując najnowsze technologie przywróciła do życia projekty mistrza. Zachęcamy do zapoznania się z kolekcją tego wyjątkowego projektanta na stronie  www.finnjuhl.com

Finn Juhl zaprojektował wnętrza w sumie dla 33 biur sprzedaży biletów SAS na  świecie, a także wnętrze wykorzystywanych przez SAS samolotów DC-8. Pierwszym dużym zleceniem Finna Juhla w dziedzinie architektury wnętrz był sklep Bing&Grøndahl na Placu Amager w Kopenhadze. Finn Juhl był również odpowiedzialny za wystrój wnętrz w sklepach Georga Jensena na całym świecie, w tym w Toronto i na New Bond Street w Londynie, a także za pawilony wystawowe dla duńskiego wzornictwa.