Holenderski Droog

Droog to holenderska firma usytuowana w Amsterdamie zajmująca się designem konceptualnym.
Droog pracuje z niezależnymi designerami przy konceptach produktów, wystaw i eventów. Listę tę otwierają m.in. Marcel Wanders, Hella Jongerius, Tejo Remy, Richard Hutten, Ed Annink, Jurgen Bey, Joris Laarman.

Firmę założył w 1993 roku projektant Gijs Bakker wraz z historykiem designu Rennym Ramakersem.

 

Podczas targów meblowych w Mediolanie w 1993 duet ten zaprezentował wybór projektów wykonanych z industrialnych materiałów oraz znalezionych przedmiotów. Wystawa nosiła nazwę Droog Design, gdyż droog oznacza suchy, a projekty były bardzo proste i pojęte ze specyficznym poczuciem humoru.

Współpraca rozwijała się w kolejnych latach, a w 2003 r powstała firma Droog B.V. wraz z Droog Foundation, co umożliwiło produkcję i dystrybucję kolekcji Droog. Od końca 2004 r siedziba firmy mieści się w Amsterdamie, a samo jej wnętrze w charakterystyczny dla tej grupy sposób łączy w sobie cechy pracowni, sklepu, galerii, biblioteki i kuchni.

 

W 1999 roku Fundacion Joan Miro w Barcelonie zaprezentowało wystawę projektów Droog, a w 2006/2007 w Museum of Arts & Design w Nowym Yorku odbyła się wystawa pod tytułem Simply Droog: 10 + 3 years of creating innovation and discussion. W 2004 ukazała się książka na temat Droog, pod tytułem Simply Droog: 10 + 1 years of creating innovation and discussion. w 2009, powstał sklep Droog w SoHo District w nowym Yorku.

Kuratorem kolekcji Droog jest Renny Ramakers, zawiera ona około 200 produktów zaprojektowanych przez ponad setkę designerów. Kolekcję można nabyć poprzez stronę internetową Droog, w sklepach firmowych oraz poprzez sieć przedstawicieli na całym świecie.