Nowoczesne źródła światła – i „nastała światłość”!

Dziś prezentujemy rozważania o oświetleniu, gdyż licznie dostępne na rynku rodzaje źródeł światła potrafią wprowadzić w zagubienie. Do niedawna światło ciepłe dawała jedynie zwykła żarówka, więc niechętnie instalowano w domach świetlówki czy diody świecące zimną barwą. Nowoczesne źródła światła mają już większą skalę temperatury barwowej. Jak sprawdzić, jakie światło emituje żarówka energooszczędna, halogen czy dioda? Barwę ciepłą dają żarówki poniżej 3300 K, światło neutralne – do 5300 K, natomiast zimne – powyżej 5300 K.

Drugim czynnikiem, który warto uwzględnić, jest wskaźnik oddawania kolorów (Ra). To zdolność wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Im wyższa wartość Ra (maksymalna 100), tym kolory są lepiej oddawane. W domowych warunkach wystarczy, gdy Ra wynosi ok. 80.

Temperaturę barwową dobiera się pod kątem przeznaczenia pomieszczenia. Tam gdzie pracujemy, najlepiej sprawdzi się światło białe lub chłodno białe, które pobudza do pracy i sprzyja koncentracji. Do sypialni czy salonu lepiej wybrać oświetlenie o barwie ciepłej, gdyż działa relaksująco.

Nowoczesne oświetlenie do łazienki

W łazience oświetlenie powinno być skupione na lustrze. Najlepiej, gdy będą to lampy umieszczone symetrycznie po obu jego stronach. Planując oświetlenie do makijażu, warto zdecydować się na wiernie oddające kolory. Podobnie w kuchni – źródła światła wiernie oddające kolory (90 Ra) i o ciepłej barwie, sprawią, że jedzenie będzie wyglądało bardziej apetycznie. Należy pamiętać, że w kuchni nie wystarczy oświetlenie górne. Dodatkowe powinno się pojawić nad blatami i zlewem. Jak widać, kompleksowe projektowanie wnętrz powinno zawierać także dbałość o szczegóły związane z oświetleniem.

 

 

Właściwie dobrane oświetlenie do czytania oraz pracy, jest szczególnie ważne, gdyż popełnione tutaj błędy mogą mieć znaczenie już nie tylko estetyczne, ale zdrowotne. Jakie są więc optymalne warunki oświetleniowe podczas długotrwałej pracy?

Jeśli nie ma możliwości czytania przy dziennym świetle, a w naszych warunkach klimatycznych bardzo rzadko jest to możliwe, należy posługiwać się dwoma źródłami sztucznego światła: jedno powinno równomiernie oświetlać cały pokój, co pozwoli uniknąć szkodliwych dla oczu kontrastów, drugie – oświetlać czytany tekst i stanowisko pracy. Wbrew pozorom mroczne otoczenie, wywołujące wrażenie przytulności, nie pomaga w czytaniu. Za każdym razem spoglądając w dal – poza źródło światła – zmuszamy wzrok do ponownej adaptacji, która odbywa się w sposób zbyt gwałtowny i źle wpływa na stan naszego wzroku. Do czytania należy wybierać światło o barwie chłodnej, zbliżonej do bieli, gdyż ułatwia ono koncentrację i o wiele mniej męczy wzrok niż ciepłe światło. Należy pamiętać, że do długotrwałego czytania potrzeba więcej światła niż do czytania krótkotrwałego.

Tradycyjne źródła oświetlenia ustąpiły miejsca nowoczesnym opcją LED. Są to rozwiązania bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne. Projektując domy, apartamenty bądź firmy, doradzamy w wyborze najlepszej barw, kształtów oraz umiejscowienia.