Kawiarnia funkcjonalnie

Projektując kawiarnię, należy zacząć od przemyślenia układu funkcjonalnego, który określi podział lokalu na poszczególne strefy i wytyczy ciągi komunikacyjne. Powinny się tam znaleźć wyraźnie wydzielone pomieszczenia lub ich grupy powiązane ze sobą w umiejętny sposób tzn. magazyn, część socjalna i sanitarna, część sprzedażowa i strefa konsumpcyjna. Te dwie ostatnie części nie zawsze znajdują się w odrębnych pomieszczeniach, jednak warto zadbać o wizualne oddzielenie ich od siebie.

Można to zrobić poprzez zastosowanie pionowych podziałów takich jak ścianki działowe, konstrukcje z drewna czy pleksi. Istnieje także możliwość wprowadzenia horyzontalnego rozróżnienia poprzez zróżnicowanie poziomu podłogi czy sufitu. Nie można także przecenić światła jako elementu podziału przestrzeni. Zastosowanie innego rodzaju oświetlenia w poszczególnych strefach kawiarni, nie tylko optycznie zwiększy atrakcyjność wnętrza, ale również  wprowadzi jasny podział funkcjonalny. Możliwości manewrowania oświetleniem są dziś niemal nieskończone. Zróżnicować można nie tylko oprawy, ale też barwę, nasycenie i rodzaj światła.

 

 

Ważnym elementem, który należy opracować jeszcze przed wyborem mebli i dodatków jest akustyka pomieszczenia. Kawiarnia jest miejscem publicznym i poziom hałasu generowany przez gości może być dużym problemem. Jak temu zaradzić? Kluczowe są zastosowane materiały wykończeniowe ścian i podłóg oraz rozstaw stolików i siedzisk. Gładkie i twarde powierzchnie odbijają dźwięki, przez co poziom hałasu dodatkowo wzrasta. Nie ma jednak konieczności rezygnowania z minimalistycznie urządzonego wnętrza na rzecz tapicerek i obić ściennych, bowiem na rynku są już obecne różne rodzaje paneli akustycznych rozpraszających fale dźwiękowe. Odpowiednie rozstawienie stolików i siedzisk, obudowanych niszami bądź też nie, pozwoli na zapewnienie gościom maksymalnej dawki prywatności w gwarnym miejscu.

Wybór mebli zależy oczywiście od idei całego projektu, nie ulega jednak wątpliwości, że warto zainwestować w jak najlepsze jakościowo produkty, gdyż będą one eksploatowane w bardzo wysokim stopniu, a zbyt częsta zmiana wystroju nie wychodzi na dobre kawiarni o znanym już klimacie. Trzeba także pamiętać, iż stoliki i siedziska to nie jedyne meble w kawiarni, gdyż sprzęty kuchenne, lada chłodnicza czy ekspres do kawy, mają swoją stylistykę i musi ona wpisywać się w całościową koncepcję aranżacji wnętrza.