Kreatywna strona recyklingu

Moda na recykling dotarła do Polski już ładnych kilka lat temu, podążając za najbardziej „zielonymi“ częściami Europy takimi jak kraje Beneluxu czy Szwajcaria. Pojęcie nie jest więc nowe, można też zacząć się zastanawiać , co robi na naszym blogu związanym z architekturą wnętrz. A związek jest dość bliski – upcykling. Jest to pojęcie oznaczające tworzenie przedmiotów użytkowych z rzeczy już zużytych.

Autorami pojęcia jest projektant William McDonough i chemik Michael Braungart. Na łamach książki Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things zwracają uwagę na potrzebę wprowadzenia zmian w procesach produkcyjnych oraz zwrócenia uwagi na przetwarzanie, a nie wytwarzanie nowych produktów. Tak narodziło się pojęcie upcyklingu, które dosłownie oznacza formę wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości przewyższającej przetwarzane surowce. Istota polega zatem na projektowaniu nowych przedmiotów z wykorzystaniem starych, przy jednoczesnym nadawaniu im nowego, często zaskakującego zastosowania.

Zmieniając podstawowe funkcje oraz znaczenie zużytych materiałów, designerzy kreują interesujące projekty przedmiotów użytkowych – dywany i fotele z nakrętek PET, lampy z masy papierowej, torby i plecaki z plandek samochodowych, regały z rur wodociągowych i wiele innych. Jest to trend bardzo widoczny w architekturze wnętrz – mnóstwo sklepów i lokali powstaje przy użyciu starych palet, skrzynek na owoce czy kartonowych pudeł.
W światowej architekturze, legendarnym przykładem tego typu przedsięwzięć jest willa Welpeloo w Holandii, w całości zbudowana z materiałów pochodzących z recyklingu.
Może warto zastanowić się zatem nad zakupem nowych mebli czy akcesoriów do domu, a raczej przejrzeć jakie skarby kryją nasze piwnice i garaże, gdyż dobrzy projektanci wnętrz z pewnością chętnie wykorzystają takie materiały w swojej kreatywnej pracy.