Lampa rodem z fabryki

Klosz: stal, epoksydowa powłoka proszkowa. Łańcuch. Kabel. Nity. Śruby. Gałka z aluminium. Ramię: stal, galwanizowana. Żarówka.

Używane niegdyś w warsztatach, halach produkcyjnych czy fabrykach zainspirowały producentów do stworzenia modeli, a nawet całych kolekcji tzw. lamp industrialnych. Wraz z modą na rewitalizację i adaptację poprzemysłowych przestrzeni na cele mieszkalne, lampy te stały się pożądanym elementem wystroju wnętrz- szczególnie jeśli były to dobrze zachowane oryginały.

 

 

Zaczniemy nieco przewrotnie, bo o dziwo lampy takie doskonale odnajdują się nie tylko we wnętrzach w stylu skandynawskim, minimalistycznym, kolonialnym czy vintage, ale także we wnętrzach typu modern classic. Na zdjęciach eleganckie, połyskujące chromowaną powierzchnią, Lampy marki Eicholz.

 

 

Prostota i piękno. Holenderski minimalistyczny industrializm we wnętrzach jest odpowiedzią na potrzebę piękna, które nie przytłacza swoją formą i nie zmusza do przesadnego skupiania uwagi na sobie. Jeśli dodamy do tego minimalistycznego obrazu szczyptę nietuzinkowych kolorów otrzymamy wnętrze lekkie, radosne, nieco niedoskonałe, ale bardzo przytulne.Lampy produkowane przez markę HK Living. Niektóre z nich mają rozmiar XXL.

 

 

Inne kolorowe wersje lamp:

 

 

Ta ostatnia pochodzi z Ikei. Jeśli nie dysponujemy funduszami, znajdziemy tu ekonomicznie przystępne i niezobowiązujące w stylu propozycje:

 

 

Lampy industrialne często goszczą nad stołami jadalnianymi w domach i w restauracjach. Na pierwszym zdjęciu jadalnia z paryskiego loftu słynnej projektantki Paoli Navone.

 

 

W restauracji ‚Jaffa / Tel Aviv’ znajdującej się w starej części Jaffy, uwagę przyciągają duże przemysłowe lampy, których charakter koresponduje z pozostawionym na podłogach i sufitach surowym betonem. Ich nierzucający się w oczy kolor sprawia, że ilość nie przytłacza, ale tworzy rodzaj podwieszonego sufitu.

 

 

W tym roku wnętrze restauracji bawarskiej Althaus z Gdyni znalazło się w finale konkursu Restaurant & Bar Design Awards. Prosze zwrócić uwagę na lampy:)

 

 

W sposób idealny oświetlenie przemysłowe wpisuje się w kolonialno-podróżniczą stylistykę kawiarni Starbucks, od niedawna otwieranych w różnych miastach w naszym kraju.

 

 

„Mercedesem” wśród lamp przemysłowych jest kolekcja zaprojektowana przez Studio marki Diesel dla firmy Foscarini.

 

 

Tyle inspiracji!

A może… można taką lampę wykonać samemu, korzystając z przedmiotów przeznaczonych już do wyrzucenia?

 

 

Żródła:

http://www.justinteriors.net/

http://www.squarespace.pl/oswietlenie/591-lampa-la-marina-eichholtz.html

http://www.di-alma.com/deutschland/accessoires/scented-candles/designers-guild-candles/lighting/eichholtz-lighting-collection/hanging-lamps-eichholtz/lamp-maritime.php

http://www.eichholtz.com/lamp-porters-bay-0084000237114.aspx

http://lajfmen.pl/2013/06/

http://kloshart.blogspot.com/

http://www.sztuka-wnetrza.pl/1076/slajdy/kulinarny-patchwork-strona-6#hot

http://www.agamartin.com/

http://pieknydom24.pl/informacja,502,wyjatkowe-wnetrza-pierwszej-kawiarni-starbucks-reserve-w-polsce-we-wroclawiu

http://www.luxlux.pl/artykul/polska-restauracja-w-finale-konkursu-na-najladniejsza-restauracje-swiata-25490/galeria_4#

http://artesdesign.pl/?portfolio_page=design-projektowanie-produktu-lampy-cumulus-l-s

http://cosestetycznego.com/2014/02/26/inspiracja-tygodnia-lampy-industrialne/

http://www.lovingit.pl/blog/jak-mieszkaja-wielcy-architekci-i-projektanci-wnetrz-aranzacja-loftu-w-ciekawym-stylu/