„Lustereczko, powiedz przecie…”

Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Za zwierciadła przyjmuje się już szlifowane kamienie z epoki paleolitu. W starożytności upowszechniły się lustra z polerowanego metalu np. brązu, ołowiu, srebra. W I w. n.e. Rzymianie odkryli technologię wytwarzania luster szklanych. W świecie chrześcijańskim tego typu lustra upowszechniły się w późnym średniowieczu. Były to zwierciadła pokrywane z jednej strony metalem, np. ołowiem. Obecnie, w związku z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska, odchodzi się od użycia ołowiu w produkcji luster na rzecz próżniowego napylania glinu.

 

W architekturze lustro odgrywa rolę niebagatelną. Piękne wnętrza, podobnie jak piękni ludzie – kochają lustra. Podkreślają one charakter wnętrza, sprawiają, że wydaje się one większe i jaśniejsze.

We wnętrza nowoczesne o minimalistycznym charakterze doskonale wpisują się lustra w wąskich ramkach metalowych lub prostych w formie ramach drewnianych, często malowanych na mocny kolor, aby dodać akcent kolorystyczny w spokojnej przestrzeni.

 

Jeśli zaprzyjaźniony dekorator wnętrz zaproponuje, aby zdecydować się na styl eklektyczny wtedy dobrym uzupełnieniem będą lustra z chromowaną bądź szklaną ramą, która sama w sobie jest elementem ozdobnym.

 

 

Wnętrza stylizowane lub retro będą wymagały luster w ozdobnych ramach. W zależności od wybranego stylu mamy do dyspozycji piękne ramy drewniane, przywodzące na myśl ramy muzealne lub też bogate ramy w stylu glamour zwykle malowane w kolorze srebrnym, złotym lub czarnym. Takie lustra będą też ozdobą prostych wnętrz, tworząc w nich rodzaj biżuteryjnego dekoru.

Lustra mogą także być wklejane bądź montowane bezpośrednio na wybraną część ściany tworząc rodzaj urojonej przestrzeni. Maksymalny rozmiar tafli lustra wynosi 225 x 320 cm, jednak lepiej zdecydować się na nieco mniejszy rozmiar, gdyż duże lustro to także spory ciężar i ryzyko uszkodzenia w trakcie transportu czy montażu. Na rynku dostępne są lustra srebrne, grafitowe, brązowe, a nawet różowe, niebieskie, morskie itp. Elegancji dodać może szlif bądź piaskowanie wybranego wzoru na zwierciadle.

 

Lustra to także część mebla. Dominują one przede wszystkim jako wypełnienia frontów suwanych w szafach pod wymiar, pełniąc rolę zarówno estetyczną, jak i funkcjonalną. Najlepiej się sprawdzają w holach i garderobach, gdzie brakuje miejsca na dodatkowe lustro, w którym można się przejrzeć w całej okazałości. Współczesny design chętnie wykorzystuje też lustra jako część wolnostojących mebli. Warto zadbać o odpowiednie uchwyty w tego typu meblu, aby otwieranie szuflad i drzwiczek nie kończyło się zostawianiem nieestetycznych plam i smug na powierzchni lustra.