Ceramika we wnętrzach – mnogość zastosowań

W rozumieniu tradycyjnym ceramika to tworzywa i wyroby uzyskiwane w wyniku wypalenia uformowanej wcześniej gliny. Nazwa ta wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός, które słowotwórczo pochodzi od greckiego słowa oznaczającego ziemię, glinę.

Aktualnie przez ceramikę rozumiemy wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza, np. spiekanie lub prażenie.

Nowoczesna ceramika – projekty wnętrz

Do produkcji materiałów ceramicznych używa się gliny, kwarcu, skalenia, kaolinitu, tlenków aluminium, tytanu, cyrkonu i innych pierwiastków, węglików, borków, azotków i siarczków.

Ceramika należy do grupy materiałów inżynierskich (obok metali i polimerów). Jej właściwości to odporność na działanie wysokich temperatur oraz czynników chemicznych i twardość. Co więcej charakteryzuje się dobrymi właściwości mechanicznymi i dielektrycznymi, a także izolacyjnymi. Mało wytrzymała jest natomiast na rozciąganie i zginanie. Bardzo podatna jest także na stłuczenia z powodu swojej kruchości. Co ciekawe, ceramika inżynierska jest jednym z najtwardszych materiałów inżynierskich po diamencie.

Materiał ten wykorzystuje się w przeróżnych dziedzinach, m.in. w budownictwie, elektronice, przemyśle kosmicznym oraz medycynie.

Ponadto znajduje wiele zastosowań w wystroju wnętrz. Każdy z nas ma ceramiczne przedmioty w swoim domu, takie jak ceramika łazienkowa, naczynia porcelanowe oraz fajansowe, ceramiczne klamki, noże czy płyty grzewcze. Na blogu prezentujemy dziś te wyjątkowo pięknie i inteligentnie zaprojektowane.

Ceramika to wdzięczny materiał do aranżacji wnętrz. Szczególnie pasuje do wnętrz minimalistycznych. Nadaje im szyku i uroku. Naszym klientom kilkukrotnie rekomendowaliśmy to rozwiązanie. W efekcie spodobało się szerszemu gronu odbiorców.