Mozaika – morze możliwości

Wszystko wskazuje na to, że mozaika powraca do wnętrz, zarówno tych prywatnych jak i publicznych.

 

To bardzo dobra wiadomość, bowiem dzisiejsza mozaika jest naprawdę ciekawa, zachwyca możliwościami, a efekty jakie można osiągnąć stosując ten materiał są spektakularne. Te nieduże elementy w odpowiednich rękach tworzą nowe światy, niejednokrotnie prawdziwe dzieła sztuki, a co za tym idzie niepowtarzalne w swej urodzie wnętrza.

 

Już starożytni…

Poszukując oryginalnych rozwiązań do wnętrz, szczególnie jeśli chodzi o dekorację ścian, projektanci powrócili do śródziemnomorskich korzeni. To tam, w czasach starożytnych powstała technika mozaiki.
Najstarsze znalezione przykłady liczą sobie pięć tysięcy lat.

 

 

Piękne przykłady antycznej mozaikowej sztuki można podziwiać w między innymi w Pompejach, ale technika ta pojawia się również w sztuce wczesnochrześcijańskiej, bizantyjskiej oraz w sztuce islamu. Tradycja przetrwała właściwie do dziś, choć może w nieco innej formie.

 

 

Kamyk do kamyka

Mozaika to dekoracja polegająca na tworzeniu obrazu lub ornamentu z drobnych kamyków, kawałków szkła i ceramiki. W ten sposób zdobi się posadzki, ściany, sklepienia, kopuły, ale także meble.

Pierwsze mozaiki greckie powstawały z otoczaków znalezionych nad morzem.
Rzymianie podnieśli poziom wykonawstwa i zdobnictwa, wprowadzając regularne płytki – tessery, bogatsze w kolorze i formie, wykonane z marmuru i innych kamieni szlachetnych, półszlachetnych, a także złota.

W Bizancjum wprowadzono barwioną szklaną masę, a także sceny figuratywne i ornamenty na ścianach wnętrz.

 

 

 

Mozaika niejeden ma kształt

Z miejsc sakralnych mozaika znów powróciła do wnętrz mieszkalnych. Twórca miał do wyboru czarno-białe, monochromatyczne układanki albo niemal nieograniczoną wielość kolorów. Od otoczaków i kostek forma ewoluowała w koła, trójkąty i inne kształty.

Mozaikę charakteryzuje nie tylko dekoracyjność, ale również trwałość, łatwość konserwacji, ale też ekologia (użycie naturalnego materiału i spoiwa).

 

 

Nie tylko łazienka

To bardzo interesujący materiał wykończeniowy, jaki zastosować możemy w zasadzie w każdym wnętrzu.
Obecnie znajdziemy ją zarówno w eleganckim salonie, w sypialni, w kuchni.

Połączenie kamienia i wody przynosi przyjemność dla zmysłu wzroku i dotyku, stąd najczęściej stosuje się mozaikę w łazienkach i na basenach. Choć najwyższa pora zmienić takie myślenie.

Mozaiki idealnie sprawdzą się również we wnętrzach użyteczności publicznej: w spa, hotelach, biurach, szpitalach, szkołach, ale też w aranżacji wnętrz sklepów, restauracji, klubów.

 

 

 

Poznaj produkt

Mozaika we wnętrzu pozwala na naprawdę efektowne rozwiązania. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, wyczucia estetyki. Oraz rozeznania rynku i dostępnych produktów. Prym w tej dziedzinie wiodą marki włoskie – Bisazza, Sicis i hiszpańskie – Dune, oferując przepiękne rozwiązania, począwszy od abstrakcyjnych form, przez nawiązania do natury, po prawdziwe dzieła sztuki. Warte uwagi są też propozycje firm Mosavit, Kerion, Appiani czy Bärwolf.

 

 

Sztuka współczesna

A skoro o sztuce mowa. Mówiąc o mozaice skupiliśmy się na jej funkcjonalności, dekoracyjności, a tymczasem także współcześnie pozostaje ona dziedziną sztuki, spotykaną zarówno w galeriach, jak i w przestrzeni post-nowoczesnego miasta. Można o tym przeczytać między innymi na stronie Mosaic Art Now.

 

 

Zdjęcia: pinterest, mosaicartnow.com, sicis, bisazza, dune, wga.hu, wikiart.org