Muzyczny Poznań

W Poznaniu, oprócz porządku i biznesu, znaczenie ma także muzyka.

Poznaniacy słuchają jej dużo i chętnie, wybierając ze sporego wachlarza możliwości muzycznych wydarzeń.
Stolica Wielkopolski jest bowiem uznanym ośrodkiem życia muzycznego.

 

 

Meloman może tu wybrać się na przedstawienia operowe czy baletowe do Teatru Wielkiego, na operetki i musicale do Teatru Muzycznego czy koncerty do Filharmonii Poznańskiej. W Poznaniu odbywają się słynny Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, festiwal chórów uniwersyteckich Universitas Cantat, Poznańska Wiosna Muzyczna, tu prężnie działa Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

W Poznaniu znajdują się znakomite szkoły kształcące muzyków oraz Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, powstała w 1920 roku, również będąca centrum życia muzycznego.

 

Przez rodzaje i kraje

Z Poznaniem związane były i są takie postacie jak Stefan Stuligrosz, Jerzy Kurczewski, Agnieszka Duczmal, ale również Halina Frąckowiak, Hanna Banaszak i wielu innych. Bo Poznań to nie tylko muzyka klasyczna, poważna. Od 10 lat rozbrzmiewa tu Ethno Port, który daje możliwość poznania muzyki etnicznej nawet z najodleglejszych krańców świata. To także miasto, gdzie nad Jeziorem Strzeszyńskim zagościł latem jazzowy festiwal Enter, którego dyrektorem artystycznym jest Leszek Możdżer.

 

 

Ponieważ Poznań to także jazz. Od prawie 20 już lat działa tu Blue Note Poznań Jazz Club, gdzie na żywo występowali wszyscy najznakomitsi polscy jazzmani, jak również zacne grono zagraniczne. Klub nie ogranicza się wyłącznie do jazzu, prezentując też inne gatunki: blues, soul, flamenco, acid jazz, hip-hop, reggae, muzykę celtycka czy etniczną.

 

Kultura muzyczna

W zasadzie od początku swojego istnienia Poznań jako miasto związany jest z muzyką. Początkowo rozbrzmiewała w kościołach, by z czasem znaleźć inne przyjazne miejsca.

Rzeczą naturalną w mieszczańskich domach była edukacja muzyczna, umiejętność gry na wybranym instrumencie, uczęszczanie na koncerty. Na początku XIX wieku, jeszcze pod pruskim zaborem, Poznań odwiedzało wiele światowych znakomitości muzycznego świata, w tym między innymi genialny skrzypek i kompozytor Niccolo Paganini, którego występ pamiętano i wspominano latami.

Muzyka rozbrzmiewa w wielkich salach koncertowych, ale i w bardziej kameralnych wnętrzach. Bywała urozmaiceniem różnych spotkań, wydarzeniem artystycznym.
Do muzyki Poznaniacy też lubią tańczyć, stąd wielu wspomina jeszcze dansingi w mieście. Jeszcze przed wojną takim miejscem było Moulin Rouge na Kantaka, otwarte szybko ponownie zaraz po wojnie. Z czasem miano jednego z najsłynniejszych dansingów zyskała Adria, którą zamknięto w 2009 roku.

 

 

Różne brzmienia usłyszeć można w wielu lokalach Poznania. Szczególnie cenione są te, gdzie muzycy grają na żywo. Takich szukamy i mamy nadzieję, że z czasem będą pojawiać się coraz to nowsze nie tylko piękne, kameralne, muzyczne miejsca, ale i takie, które zachwycą niepowtarzalną atmosferą.

 

fot. Tadas Mikuckis, Austin Neill, Hrayr Movsisyan_unsplash.com