Neon we wnętrzu

Od jakiegoś czasu zaobserwować można rosnące zainteresowanie neonami w projektowaniu wnętrz. Ten rodzaj reklamy wizualnej stosowany jest od bardzo dawna w przestrzeni miejskiej, jednak teraz pojawia się zarówno w przestrzeni publicznej – restauracjach, klubach, muzeach, jak i we wnętrzach prywatnych.

Czym zatem są neony? Najkrócej mówiąc są to lampy wyładowcze w kształcie cienkiej szklanej rurki z gazami szlachetnymi w środku. Rurki te można dowolnie kształtować, aby osiągnąć pożądany kształt bądź liternictwo.

Dobór odpowiedniego gazu wyznacza kolor świecenia, natomiast przy odpowiednio wysokim napięciu i ukształtowaniu elektrod uzyskuje się równomierną poświatę na całej długości rury. Najprostszym i najtańszym rodzajem neonu jest szkło transparentne wypełnione neonem. Rurki po zgaszeniu są przezroczyste, natomiast podłączone świecą na czerwono.

Inny typ to transparentne rurki pokryte od wewnątrz luminoforem, oraz wypełnione mieszanką gazów (z dodatkiem rtęci), których głównym składnikiem jest argon. Mają one bardzo intensywne światło i występują w szerokiej gamie barw. Po wyłączeniu neonu rurka ma biały kolor. Najestetyczniejszym, lecz również najdroższym rodzajem neonu są rurki barwione w masie, kolorowy napis czy kształt neonu jest więc widoczny również po jego wyłączeniu.