Sauna – zaprojektuj wypoczynek w domu

Sauna to idealne miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji.

Sauna jest to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność, co zależy od rodzaju sauny. Aby wybrać saunę idealną dla własnych potrzeb należy zapoznać się zarówno z zasadami ich działania, jak i właściwościami, którymi się charakteryzują. Poniżej opisujemy najpopularniejsze rodzaje saun.

 

sauna fińska

 

sauna parowa

 

Aranżacja sauny parowej

Sauny parowe to sauny, w których wilgotność powietrza sięga 65%, podczas gdy w saunach suchych utrzymuje się na poziomie 10-30%, przy temperaturze wynoszącej od 50 do 110 stopni Celsjusza. Sauna w całości wykonana jest z drewna. W tego typu saunach wilgotność powietrza jest utrzymywana przy pomocy wysoko zaawansowanego technologicznie parownika o maksymalnej mocy grzałki 1,5-2 kw bez względu na wielkość sauny.

Nie od dziś sauny i łaźnie parowe uważane są za rewelacyjny sposób na regenerację organizmu. Do niedawna traktowane głównie jako doskonałe źródło relaksu i odprężenia, dziś, dzięki swym dobroczynnym działaniom bardzo często stosowane są w terapiach i leczeniu najróżniejszych dolegliwości. Z sauny może korzystać każdy. Temperatura panująca zarówno w saunach jak i łaźniach parowych rośnie stopniowo.

 

sauna parowa w domu

 

biosauna

 

Elegancki projekt sauny fińskiej

Klasyczna sauna fińska to drewniany, wolnostojący budynek, zbudowany zazwyczaj blisko zbiornika wodnego. Temperatura w niej wynosi około 70-110°C i jest efektem nagrzewania piecem opalanym drewnem, choć teraz często zastępowany jest piecem elektrycznym. Wilgotność rzędu 25-40% otrzymuje się polewając kamienie wodą.

Regularne korzystanie z sauny fińskiej wpływa korzystnie na układ krążenia, trenując go i wzmacniając odporność. Dla miłośników sauny fińskiej najlepszą wiadomością będzie to, że w domu można zamontować małą kabinę sauny fińskiej. Wówczas można w niej siedzieć i korzystać z cieplnego daru do woli. Oczywiście po wzięciu pod uwagę obostrzeń zdrowotnych. Wymagane jest napięcie 400V, uziemienie i prąd trójfazowy.

 

 

Projekt biosauny – korzystaj codziennie

Biosauna to odmiana sauny suchej. Jest to ciekawy typ sauny, ponieważ – temperatura utrzymuje się w niej na poziomie 40-60 °C, a wilgotność powietrza wynosi około 40 %. Biosauna jest zbudowana z drewna, a w suficie wbudowane są lampy, które światłem oddziaływają na nastrój korzystających z niej osób. Warto poświęcić sporo uwagi aranżacji tego pomieszczenia. jest odpowiednia aranżacja tego  Seansowi w biosaunie często towarzyszy element aromaterapii, dlatego saunarium nazywane jest także sauną aromatyczną. Można w niej przebywać od 15 do 30 minut. Temperatura, która panuje wewnątrz nie jest zbyt wysoka, zatem z biosauny można korzystać codziennie.

 

 

Tradycja + nowoczesność – sauna infrared

Istnieje również rozwiązanie łączące niesamowitą moc sauny tradycyjnej z nowoczesnością. Coś, co pozwala większej liczbie osób korzystać z dobroczynnego działania ciepła jest to sauna infrared.

Sauna ta również zbudowana jest z drewna, różnice jednak pojawiają się już w zakresie temperatur i wilgotności. W saunie tego typu temperatura waha się od 30-50°C i, jak w każdej saunie, zależy od ustawień i preferencji. Natomiast wilgotność mieści się w granicach 5-25%. Ciepło uzyskuje się również inną drogą, niż w tradycyjnej saunie fińskiej. Zamiast pieca wykorzystuje się tutaj promienniki podczerwieni, które produkują bezpieczną, bo bez promieniowania UV, energię podczerwoną. Właśnie dlatego sauny te często nazywane są saunami na podczerwień. Temperatura powietrza jest drugorzędna, ponieważ promieniowanie penetruje skórę i nagrzewa ją od zewnątrz na głębokość 4 milimetrów. Dzięki takiemu zakresowi temperatur z sauny infrared, w przeciwieństwie do sauny fińskiej, mogą korzystać osoby starsze i z problemami krążeniowymi.

 

 

Coraz więcej osób decyduje się na zbudowanie w domu kabiny infrared. Zajmuje ona stosunkowo niewiele miejsca, nie potrzebuje specjalnego pieca, gdyż wystarczy podłączyć ją do zasilania elektrycznego z napięciem 230V, konieczne jest uziemienie dla bezpieczeństwa użytkowania. Dodatkowo niższa temperatura i wilgotność, niż w saunie fińskiej, poszerza liczbę osób, które mogą z niej korzystać. W galerii prezentujemy inspirujące naszym zdaniem realizacje saun na całym świecie.