Polski projekt

Jan Lutyk (ur. 1986) to młody polski projektant. Studiował na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, fotografię w Opawie, a także skończył etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Z festiwalu DMY w Berlinie w 2013 roku, wrócił z nagrodą za stołek Ribbon (2012). Była to pierwsza w historii tego festiwalu nagroda dla Polaka. Organiczna, lekka i prosta forma mebla została doceniona także podczas festiwalu Łódź Design w konkursie „make me”. Konstrukcja krzesła oparta jest na giętej sklejce bukowej. Lutyk dążył do stworzenia mebla taniego w produkcji, a więc priorytetem stało się użycie jak najmniejszej ilości materiału.

 

 

Kolejnym rozpoznawalnym dziełem tego młodego projektanta jest drabina. Tak dobrze słyszeliście, drabina. Cóż pewnie zastanawiacie się co można zmienić w jej konstrukcji … otóż jak widać na poniższych zdjęciach można wiele.

 

 

Drabina Lutyka to lekkie, składane, aluminiowe stopnie oraz rurka. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest wymagana duża przestrzeń do jej przechowywania.

 

 

Balonowa sofa to owoc współpracy Jana Lutyka i Stanisława Czarnockiego. Sofa to plastikowa paleta, w której otworach zostały umieszczone nadmuchane balony. Firma Paged Meble chce włączyć mebel do swojej produkcji.
Komplet Doge został zaprojektowany wraz z Agatą Matlak-Lutyk. Doge to stołek barowy oraz stolik z drewna jesionowego. Forma mebla inspirowana jest detalami polskich mebli drewnianych lat 50. i 60. Komplet zaprojektowano jako element warszawskieg stoiska na cykl imprez targowych.
W swojej pracy projektant koncentruje się przede wszystkim na samym procesie projektowania i technologii powstawania produktów. W wolnym czasie pracuje z dziećmi, zajmuje się organizowaniem warsztatów.