Pritzker Prize – Nobel architektury

Czym jest „Nobel architektury”? Nagroda Pritzkera przyznawana jest wg słów jej fundatorów „ aby uhonorować żyjących architektów, których budowle prezentują połączenie takich wartości jak talent, wizja, poświęcenie, a których powstanie przyczyniło się pozytywnie środowisku i ludzkości”.
Nagroda została ufundowana w 1979 r przez Jay’a i Cindy Pritzker z Chicago, właścicieli hoteli Hyatt i Hyatt Foundation. Rodzina Pritzker znana jest z wspierania edukacji, nauki oraz medycyny i kultury. Jak mówi syn fundatorów nagrody Tom Pritzker : „jesteśmy rodowitymi mieszkańcami Chicago, nikogo nie dziwi zatem nasze zainteresowanie architekturą, żyjemy bowiem w mieście narodzin drapaczy chmur, wypełnionym budynkami zaprojektowanymi przez legendarnych architektów takich jak Louis Sullivan, Frank Lloyd Wright, Mies van der Rohe i wielu innych”.
W 2018 roku laureatem został architekt z Indii Balkrishna Doshi, wcześniej uhonorowano między innymi Petera Zumthora, Toyo Ito, Zahę Hadid, Normana Fostera, Rema Koolhaasa, Tadao Ando.

W galerii prezentujemy wybrane prace laureatów Pritzker Prize ( źródło: Pinterest)