Projektowanie sklepów i wnętrz komercyjnych z klasą

Do sklepów, restauracji lub kawiarni udajemy się w celach konsumpcyjnych, ale dużą uwagę przykuwa ich wnętrze, które jest wizytówką lokalu i świadczy o jego luksusie. Aranżacja wnętrz sklepów ma więc bardzo duże znaczenie w promocji firmy i zachęcaniu klientów jego odwiedzenia. W jaki sposób witryna sklepowa wpływa na potrzeby odbiorcy?

 

 

Projektowanie witryn sklepowych – psychologia czy technika?

Projektowanie wnętrz komercyjnych owszem, odbywa się wewnątrz lokalu, jednak każdy element tworzonej aranżacji, ma na celu wyjście do ludzi, zaciekawienie ich i skuszenie do wejścia. Zabieg psychologiczny? Raczej umiejętność odpowiedzi, na potrzeby estetyki we wnętrzach komercyjnych. Czy faktycznie ludzie zwracają na to uwagę?

 

Projektowanie sklepów – dawniej i dziś

Jeszcze do niedawna ludzie widząc luksusową witrynę lub zaglądając do wnętrza lokalu, który sprawiał wrażenie nietuzinkowego lub wystawnego, nie decydowali się przekraczać jego progu. Dlaczego? W obawie przed nieosiągalnymi cenami, na które nie mogli sobie pozwolić. I faktycznie, tak było. Projektowanie witryn sklepowych lub aranżacja wnętrz były zarezerwowane tylko dla luksusowych, niszowych marek.

 

 

Czasy na szczęście się zmieniły, a dostępność produktów wykończeniowych i aranżacyjnych jest powszechna, dlatego projektowanie sklepów staje się popularne, ponieważ ich właściciele wiedzą o zmianach, jakie zaszły w społeczeństwie. Jakie to zmiany? Obecnie ludzie są ciekawi nowych smaków, zapachów i nowoczesnych rozwiązań. Status życia wciąż się polepsza, a ludzie nie boją się, a wręcz chcą inwestować w dobrej jakości marki w każdej sferze przemysłu i handlu. Zamiast unikać pięknie wyglądających sklepów i restauracji, szukają ich, a kiedy do nich wchodzą – zachwycają się i inspirują.

 

Ważna sprawa – wystawa

Projektowanie wnętrza sklepu nie zamyka się na ergonomicznym układzie gablot lub witryn. To cały proces, który służy temu, aby oczarować klienta nie tylko produktem wydawanym zza lady, ale właśnie aranżacją dookoła. Zanim jednak odbiorca produktu zdecyduje się wejść do środka, na swojej drodze spotka wystawę. W niej zatem duże pokłady nadziei.

 

Projektowanie witryn sklepowych przywodzi na myśl scenę z popularnej komedii romantycznej, w której manekiny stojące na wystawie, przez duże okno ponętnie kuszą klientkę, wysyłając jej wszystkie możliwe sygnały zachęcające do odwiedzenia lokalu. Abstrakcja? Na potrzeby filmu tak, ale realnie witryna sklepowa odgrywa bardzo ważną rolę w promocji sklepu i jest jego pierwszym planem, który albo „skusi”, albo sprawi, że potencjalny odbiorca w najlepszym wypadku przystanie, ale i tak pójdzie dalej.

 

Transformacja w projektowaniu wnętrz komercyjnych

Aby jednak magia witryny trwała dalej, konieczna jest profesjonalna aranżacja wnętrz sklepów, która oczaruje już od progu. Trzeba wiedzieć, że każde wnętrze można z pomysłem zaaranżować bez względu na to, jaka jest specyfika branży. Projektowanie sklepów kieruje się w stronę nowoczesnych tendencji w układach lokalów komercyjnych. Przede wszystkim wykorzystuje się naturalną strukturę, zastaną we wnętrzu, to jest sufity, ściany lub okna. Mają one swój naturalny i zwracający uwagę charakter. Mogą to być wystające krokwie, naturalna cegła lub historyczna posadzka. Era kompaktowych, ale sztucznych wnętrz odchodzi już w zapomnienie, a schemat wieszaków, półek i lady z kasą nie może mieć miejsca. Jakie jest zatem nowoczesne wnętrze komercyjnego lokalu?

 

 

W sklepie jak w domu

Jeśli kiedyś, na pierwszym miejscu w sklepie stawiany był towar, to teraz role się odwróciły. To klient jest bohaterem pierwszoplanowym w całej tej układance, a jego komfort i przyjemność z obcowania w efektownym wnętrzu przyniosą nie tylko efekt zakupionego towaru, ale pewność, że oryginalny design przyciągnie go jeszcze nieraz. Projektowanie wnętrz sklepów w nowoczesnym wydaniu to gra świateł, unikatowe rozwiązania, dopasowane do specyfiki branży lub domowy klimat, który klienci chcą powielać we własnych, indywidualnych rozwiązaniach. Profesjonalne projektowanie wnętrz komercyjnych sprzyja częstym odwiedzinom klientów w zakamarkach sklepów.