Przepis na sushi – odpowiedni klimat, jedzenie i wystrój

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się kilku zupełnie różnym podejściom do projektowania sushi barów. Wybrane restauracje mieszczą się na różnych kontynentach, przeznaczone są dla nieco innego typu klienteli, a ich projekty wykonano w różnych pracowniach architektonicznych. 

Projekt wnętrza – Sushi-Teria Nowy York

 

Pierwszy lokal to Sushi-teria w Nowym Yorku. Autorami projektu jest studio form-ula. Powierzchnia restauracji to 1000 stóp kwadratowych, z czego połowa przeznaczona jest na strefę kuchenną. Oczywistą strategią była zatem maksymalizacja pozostałej przestrzeni. Posadzka wykonana jest z czarnego kamienia kadappa, na drzwiach zastosowano lustra z polerowanej stali, perforowany sufit wykonano na zamówienie. Trójwymiarową strukturę przypominającą spienione morze wykonano z ręcznie wycinanych klocków sosnowych wykończonych bielą i różem.

 

 

Projekt Sushi Bar – Edamame Sushi + Grill w Ohio

Kolejna restauracja to Edamame Sushi + Grill w Ohio, zaprojektowana przez Bass Studio Architects. Lokal otoczony jest zielenią, dlatego zdecydowano się wprowadzić ten kolor także do środka. Stoliki mieszczą się na różnych poziomach otaczając otwartą kuchnię. Autorzy projektu zgodnie stwierdzają, iż najtrudniejsze problemy prowadzą do najbardziej interesujących rozwiązań. Przestrzeń z którą musieli się zmierzyć była bardzo wąska i długa z jednym wejściem od frontu, jednak wprowadzenie wertykalnych podziałów oraz wydzielenie bardziej prywatnych stref na górnym piętrze okazało się doskonałym rozwiązaniem.

 

 

Niżej prezentowany lokal to Tatsu Japanese Cuisine w Kuala Lumpur zaprojektowane przez Blu Water Studio. Inspiracją tego projektu było stworzenie japońskiej enklawy w sercu wielkiego miasta. Wykorzystano kontrastujące materiały, które użyte w odpowiedni sposób dopełniają się niezwykle harmonijnie. Metalowe konstrukcje połączono z bambusem, a drewno z granitem. Stoły otoczono lampionami wykonanymi z kubeczków na sake.

 

 

Lokal, który możemy podziwiać poniżej to Grill&Sushi Bar w Szanghaju. Autorami projektu jest GATE interior design office, a głównym architektem Satoshi Matsushita.

 

 

Kolejna realizacja to restauracja Sushi Groove Market w Dżakarcie. Projektem zajęło się AlvinT Studio. Koncepcja wnętrza jest świeżą i udaną reinterpretacją tradycyjnego japońskiego targu rybnego wraz ze wszystkimi jego kolorami i pozornym wizualnym chaosem.

 

 

W zupełnie inny nastrój przenosi wnętrze Sushi Pearl w portugalskim Faro zaprojektowane przez PLAN Associated Architects. Jest to niewielka przestrzeń, przeszklono zatem całą część wejściową, aby zapewnić dopływ jak największej ilości dziennego światła. Zarówno bar, jak i wykończenie ścian oraz sufitu wykonane jest z drewna brzozowego, które optycznie unifikuje tę przestrzeń.

 

 

Realizacja poniżej to kolejne portugalskie wnętrze Sushicafe Avenida. Autorami aranżacji jest Saraiva+Asociados. Koncepcją wnętrza było pokazanie różnych aspektów japońskiej kultury i z każdym krokiem zaskakiwanie klienta nowymi teksturami, kolorami i zapachami.

 

 

Kolejne zdjęcia prezentują amerykańską interpretację japońskiego wnętrza to znaczy Yosijan Sushi w Beverly Hills. Autorem projektu jest Dan Brunn.

 

 

Dardenia Fish+Sushi w Istambule to wynik pracy studia Alatas. Wnętrze jest ascetyczne i bardzo „sanitarne”, ocieplone jednak drewnianymi stołami. Architekci zdecydowali się przeszklić część podłogi, pokazując w ten sposób mieszczącą się niżej kuchnię i zachęcając w ten sposób klientów by obserwowali szefów kuchni w swoim żywiole.

 

 

Ostatni dziś prezentowany lokal to One sushi bar w Izraelu. Wnętrze zaprojektowała Dana Shaked. Koncepcja jest bardzo prosta, jednak sprawdza się znakomicie. Lokal urządzony jest w czerni i bieli, a jedynymi barwnymi elementami w całej restauracji są serwowane potrawy. Ściany pokryte są strukturalną tkaniną, a powierzchnię blatu wykonano z corianu.

 

Sushi Matti Poznań – nasz projekt + pyszne jedzenie

Restauracja Sushi Matti w Poznaniu zaprojektowana przez Artpin: