Aranżacja sufitu podwieszanego – niedoceniany element

Przy projektowaniu wnętrza nie można zapominać o jednej z jego największych płaszczyzn, jaką jest sufit. Często jest to element, któremu nie poświęca się zbyt wiele uwagi, co jest sporym błędem, gdyż odpowiednio przemyślany i zaaranżowany może być dominantą całego projektu.

Sposobów na aranżację sufitu jest bardzo wiele, nie sposób wszystkich wymieniać, dlatego skupimy się na istotnych informacjach związanych z sufitami podwieszanymi.

Sufit podwieszany pozwala wizualnie odkreślić wybraną strefę wnętrza oraz oświetlić ją w interesujący sposób. Tego typu zabudowa znacznie poprawia parametry cieplne oraz akustyczne pomieszczenia, jest też doskonałym sposobem na ukrycie nieatrakcyjnego stropu właściwego.

 

Pod sufitem podwieszanym z łatwością można ukryć instalację elektryczną czy wentylacyjną. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno tam umieszczać przewodów instalacji gazowej, gdyż w razie jej nieszczelności grozi to wybuchem.

 

 

Sufity podwieszane w projektach wnętrz

Sufity podwieszane niegdyś stosowano głównie w budynkach użyteczności publicznej oraz w biurach, dziś jest to bardzo popularne rozwiązanie także w aranżacji architektury mieszkaniowej. Jest tylko jeden warunek – wysokość pomieszczenia, w którym chcielibyśmy zainstalować taką zabudowę nie może być mniejsza niż 250 cm.

 

Konstrukcję sufitu stanowią płyty sufitowe oraz metalowe ramy. Najczęściej stosuje się płyty kartonowo-gipsowe lub z wełny mineralnej, rzadziej drewniane. Sufity z wełny mineralnej znacznie wyciszają pomieszczenie, natomiast te z płyt kartonowo-gipsowych zwiększają bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

 

Jedną z większych zalet sufitów podwieszanych jest ich plastyczność w zakresie projektowania wnętrza. Sufit taki można zamontować nad całą powierzchnią mieszkania lub też zaakcentować nim tylko kilka stref w lokalu. W projektowaniu mieszkań często spotyka się także wyspy sufitowe z płyt kartonowo-gipsowych, które podkreślają np. część  jadalnianą w otwartym salonie.