Wyspa pełna możliwości

Dużą popularnością cieszą się obecnie wyspy kuchenne. Nie bez powodu. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne oraz – jeśli projekt kuchni jest właściwie zrobiony – niezwykle estetyczne.

Wyspa kuchenna jest uzupełnieniem ciągu szafek kuchennych. Może ona pełnić szereg różnych funkcji. Jeśli konstrukcja wyspy zapewnia na to miejsce, można w jej dolnej części umieścić szafki kuchenne bądź półki i szuflady. Wyspa może być także bardziej ażurowa, zapewniając jednak miejsce na blat roboczy bąź zlewozmywak czy płytę grzewczą. Część wyspy można zaaranżować jako bufet czy stół, przy którym ustawić można hokery bądź zróżnicować wysokość blatów na wyspie i umieścić część stołową na standardowej wysokości.

 

O czym należy pamiętać?

Kuchnia zamknięta, w której planujemy ustawienie wyspy, musi być sporym pomieszczeniem, najlepiej na planie kwadratu. Jej powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 15-20 mkw. Tylko wtedy projekt kuchni z wyspą będzie ergonomiczny i funkcjonalny.

Niezależnie od planu kuchni istotne jest zachowanie odpowiednich odległości między wyspą a pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Aby wygodnie korzystać z szafek kuchennych znajdujących się z tyłu wyspy, między meblami należy zachować odległość minimum 90 cm, optymalnym dystansem jest 100-120 cm. Przy odległości wynoszącej 90 cm warto zaplanować przesuwane drzwiczki w szafkach.

 

 

Kolejną ważną kwestią są instalacje. Najlepiej zaplanować je już na etapie projektu, przed wykończeniem ścian i posadzek w kuchni. Chodzi tu o przewody gazowe i elektryczne oraz instalację wodno-kanalizacyjną w przypadku instalacji zlewozmywaka. W suficie nad wyspą należy doprowadzić przewód elektryczny do planowanego wyciągu, a także uwzględnić przewód wentylacyjny do przewodu kominowego z wentylacją grawitacyjną. Istotną sprawą jest też oświetlenie wyspy.

Reasumując, jeśli posiadamy kuchnię o większych gabarytach zaaranżowanie wyspy kuchennej nie powinno sprawić kłopotu. Jeśli jednak mamy wątpliwości, najlepiej powierzyć projekt kuchni specjaliście, który pomoże uniknąć błędów. Doświadczony architekt wnętrz jest w stanie zmienić naszą kuchnię nie do poznania. Stworzy dla nas wyspę pełną elegancji i funkcjonalności.