Architektka Zaha Hadid – najwybitniejsze projekty

Świat architektury kojarzy się nam głównie jako dziedzina zarezerwowana głównie dla panów. Otóż dziś chcielibyśmy zmienić to stereotypowe myślenie przedstawiając Wam sylwetkę kobiety, która jako pierwsza kobieta na świecie, zdobyła Nagrodę Pritzkera (architektonicznego Nobla), Zahę Hadid. Był 2004 rok.

Zaha Hadid, Pierwsza Dama światowej architektury, urodziła się w Iraku w 1950 roku. Początkowo studiowała matematykę na American University w Bejrucie, a następnie postanowiła spróbować swoich sił w Architectural Association School w Londynie. Tu też w 1980 roku otworzyła swoje pierwsze biuro projektowe.

 

Wiele jej początkowych pomysłów i projektów, pomimo nagród, nie zostało zrealizowanych np. The Peck Club w Hongkongu (1983), czy też Cardiff Bay Opera House w Wielkiej Brytanii (1994). Powody były rożne np. zbyt śmiały pomysł, czy też zastosowanie zbyt drogich rozwiązań technologicznych.

Konstrukcje projektu Zaha Hadid

 

zaha hadid konstrukcje

 

Dopiero w 1993 zrealizowano jej pierwszy projekt. W niemieckim mieście Wiel powstał nowy budynek straży pożarnej, który pełni dziś funkcję pawilonu wystawienniczego. Dzieła architektki nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem ze strony odbiorców, a jej budynkom zarzuca się przede wszystkim brak użytkowalności. Jednak jej kontrowersyjne realizacje przyniosły Hadid szereg nagród oraz międzynarodową sławę.

Hadid jest przedstawicielką dekonstruktywizmu, stylu który charakteryzuje się zaburzeniami konstrukcji oraz krzywoliniowością. Architektka lubi nadawać swoim budynkom wijące się i falujące kształty, często trudne do zrealizowania.

 

Projekty budynków Zaha Hadid

Dla Warszawy Hadid zaprojektowała 250-metrowy wieżowiec Lilium, który ma stanąć obok hotelu Mariott. Jego budowa miała się zacząć w 2007 roku…

 

zaha hadid budynki

 

Jak sama twierdzi nie znosi komputerów, więc większość projektów tworzy ręcznie. Od 2001 dzieli się swoją wiedzą ze studentami na Universität für Angewandte Kunst w Wiedniu oraz na Columbia University. Ostatnio zaczęła projektować także buty, ubrania oraz biżuterię.

Buty według projektu Zaha Hadid

 

Zaha Hadid buty

Pochodząca z Iraku Zaha Hadid jest jedną z największych gwiazd międzynarodowej architektury. Tworzy projekty muzeów, galerii sztuk, instalacji, mebli, wnętrz, butów i wielu innych. Podczas projektowania kreuje futurystyczne obrazy oraz rysunki. Przybliżyliśmy tę postać, ponieważ jest dla nas wybitnym źródłem inspiracji w codziennej pracy.